Fue Tekniği

FUE Tekniği Nedir?

Enseden şerit çıkarılmadan ve bu bölgeye dikiş atılmadan gerçekleştirilen saç ekimi tekniğidir. Dünyada ilk kez 2003 yılında uygulanmış, FUT ile kıyaslandığında yeni bir tekniktir. Donör (verici) alan olarak saçlı deri yanında uygun olan diğer kıllı alanlar ( sırt , göğüs gibi ) da kullanılabilir. Donör alandaki kıllar işlem öncesinde 2 mm uzunluğunda kısaltılır.

Özel bir cerrahi aletle ( 0.6-0.8 mm çapında ) saç kökleri çıkarılır. 0.8-0.9 mm çaplı silindirik aletlerle kanallar açılır.

Saçlı deride normal sıklık santimetrekare başına 70-100 foliküler ünitedir. Saç sıklığı %50 azaldığında saç kaybı farkedilir hale gelmektedir. Buna göre santimetrekare başına 35 ila 50 foliküler ünite ekimi yapmak yeterli bir saç sıklığı sağlayacaktır. Saçın yapısına göre bazı kişiler santimetrekare başına 30 foliküler üniteden daha azıyla yoğun ve doğal bir sonuca ulaşırken; bazı kişilerde böyle bir sonuç için 65 foliküler üniteye ihtiyaç duyulur.

Santimetrekare başına en fazla üniteyi yerleştirmek için yapılması gereken, en sık kanal açma işlemini gerçekleştirmektir. Kanallar 0.8-0.9 mm çaplı silindirik aletlerle açılır. 0.8 mm uçlu alet kullanıldığında santimetrekare başına 40-50 foliküler ünite yerleştirilebilir.

Bugün için saç ekimlerinin çoğunluğu FUE ile olmaktadır. Cerrahi bir girişim olmadığı için hastalar daha rahat karar vermektedirler ve bu tekniği tercih etmektedirler.

Tekniğin ilk yıllarında daha az sayıda ekim yapılabildiği için daha küçük alanlarda FUE uygulanırdı. Ancak deneyimin artması ve tekniğin ilerlemesi ile artık FUT tekniğinde çıkarılan greft sayısına FUE ile ulaşılmaktadır ve geniş alanlarda uygulanmaktadır.

Deneyimli bir ekip tarafından köklerin zedelenmeden çıkarılmaıs halinde, FUE ile verim maksimum orana ulaşmıştır. .

FUE Tekniği

Fue Tekniğinin Avantajları ;

Dikiş atılmayan daha az invaziv bir işlem olması, ensede çizgi kalmaması, greftlerin çıkarıldığı alanlarda birkaç gün yara kabuğu taşıması ve hızlı şekilde iyileşmesi, işlem sonrası kılların alındığı alanda uzun süre hissizlik duyusunun olmamasıdır.

Kişi saçlı derisinde yeterli verici alana sahip değilse, diğer uygun vücut bölgelerinden kıl kökleri alınabilir.

Fue Tekniği ile ekimlerde 0.6-0.8 mm çaplı aletlerle greftlerin alınması ve 0.8-0.9 mm çaplı aletlerle kanalların açılması halinde doğal olmayan bir ekim sonucu söz konusu değildir.