Saç Ekiminde Gerçekler

Saç Ekiminde Garanti Belgesi Olur mu?

Saç Ekimi için Garanti Belgesi verilir” denilmektedir. Bu tür laflara kanmayın. Sağlık sektöründe hiç “Garanti Belgesi” verilir mi? Siz beyaz eşya almıyorsunuz ki! Saçların yapısı, cildin durumu kısacası dokunun yapısı farklı farklıdır.

Kimlere Saç Ekimi Yapılır ?

Erkeklere de, bayanlara da saç ekimi yapılır. Önemli olan saç ve doku yapısıdır. Saç dökülme sebeplerini de bilmek gerekir. Saç ekimi erkeklerde daha başarılı, bayanlarda daha az başarılıdır.

Saç Ekim Araştırması Nasıl Yapılmalı ?

İlk önce, bir cildiyeciye muayene olmanız ve tahlil yaptırmanız tavsiye edilir. Yaşınızla orantılı olarak saç dökülme sebebi nedir. ( sitede, saç dökülme sebeplerine bakınız).Saç ekimine uygun musunuz? onu öğrenin. Daha sonra, saç ekimi araştırması yapacağınız yere, kafanın; arka, yan ve saç ekimi yaptıracağınız yerin yakın mesafeden çekilen fotoğraflarınızı gönderin yada saç dökülme derecenizi belirtin. Eğer sağlıklı bir saç yapınızın olduğuna inanıyorsanız, greft-saç yoğunluğu hesaplama çizelgesinden ne kadar saça ihtiyacınız olduğunu belirtin. Aynı zamanda, açıklama olarak beklentilerinizi yazın. Bu ara düzeli kullandığınız ilaçlarınız ya da herhangi bir hastalığınız varsa belirtin. İlgili yerlere mesaj çekiyorsunuz ya da telefon ediyorsunuz, karşı taraftan, tamam gelin saçınız ekelim diyorlar. Bunlara kanmayın. Araştırma yaparken bir yerle yetinmeyin. Birkaç yeri araştırın. Bu tür yerlerde genellikle ön görüşmeler ücretsiz olur. Yüz yüze görüşmeyi tercih edin ve en azından saçınızı ektireceğiniz yerin saç ekim örneklerini de görmüş olursunuz. Doğal oluyor mu, olmuyor mu, bu sizin karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Girdiğiniz iş yerinin ve ortamın albenisinden etkilenmeyin. Ekonomik probleminiz varsa saç ekimini erteleyin. Ucuza yaptırıp her aynaya baktığınızda sinirinizi bozacağınıza kredi alıp istediğinizi gerçekleştirin ya da saç ektirmeyi erteleyin vazgeçin. Sizi etkilemek amacıyla yapılan muayeneleri (saç analizi,bilgisayarlı saç analizi, dermatoskop, trikoskop vs) görmezden gelin. Bilgisayar programıyla “ekimden sonra böyle olacak” sözüne temkinli yaklaşın yoksa hayal kırıklığına uğrarsınız. Saç muayenesi sonucu söylenen doku sayısı hakkındaki rakamları değerlendirmeye almayın çünkü sizi ikna etmek için abartılabilir. Ekilecek dokuları ,size saydırabilecekler mi? Sorun? Eğer ingilizce biliyorsanız tarafsız site olan; Dünya Saç Örgütü ISHRS (International Society for Hair Restoration Surgery) sitesini ziyare edin.

Ne Kadar Greft-Saç Hücresi Alındı ve Ekildi ?

Greft,(saç dokusu, saç hücresi) ve kök (saç teli) gibi terimler kullanılmaktadır. Bunların arasındaki farkı bilmek gerekiyor. 1 Greft’te ( saç dokusu, saç hücresinde), 2 li, 3 lü saç kökü (yanı saç teli) olur. Ekim yapılacak alana yerleştirilecek greft, (saç dokusu, saç hücresi) sayısı kadar delikler açılır. Bu da delik sayısı, eşittir greft sayısı demektir. Eğer mantık ön plana çıkacak olursa, ekim yapılacak alanın kalıbı, bir kağıt üzerine çizilerek kesilir. Siz o çıkardığınız kalıba 0,7 bir kalem ucuyla ne kadar delik delebiliyorsanız, sizin kafanıza da o sayıda delik açılarak greft yerleştirilir. 1000 greft yaklaşık 2000 kök yani saç teli demektir. 2500 greft ekipte, bu sayıyı 3 ile çarparak 7500-8000 kök ektik, sanki kafaya 7500 delik deldik der gibi yanıltıcı bilgilere de inanmayın. Bir düşünün kafaya 7500 delik açabilir misiniz? Saç Alınan yerden saç çıkar mı? diye sorulmaktadır. Hayır, alınan saç miktarı kadar azalma olacaktır. Ancak o azalmayı hissetmezsiniz.